LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pazar për lirimin e Bajrit/ Biseda e Gjokës më të “fortin” e Shkodrës: Xhevahir Lita mbaron për lekë

5 Gusht 2023, 17:36, Aktualitet CNA

Pazar për lirimin e Bajrit/ Biseda e Gjokës më të

Çkodimi i aplikacionit SKY ka nxjerrë në pah biseda të shumta me biznesmenit Pëllumb Gjoka dhe Behar Bajrit, biseda të cilat faktojnë vepritarinë kriminale të tyren.

Përgjimet kanë nxjerrë gjithashtu dhe inkriminimin e prokurorit Xhevahir Lita.

Në dosjen e SPAK thuhet se Behar Bajri ka komunikuar me biznesmenin Gjoka, teksa ndodhej në ambientet e paraburgimit në Tiranë dhe kërkon prej tij të dalë sa më shpejt.

Bajri i ka këshilluar Gjokës më 10 shkurt të 2020-ës se do ishte në favorin e tij që çështja të merrej nga prokurori Xhevahir Lita.

“Me e marrë Xhevi ishte me ken ma mirë 30 ofroji.Veç të kryjmë punë… Mezi pres me dal… Se kaq mllef kam…. Aj shoku m’tha për një javë po ti nap po ndaq mas mem shtrëngu në fund të muajit po ti jap 300… Për ça të jetë me pagu paguaj...”, i thotë Behar Bajri biznesmenit.

Ndërkohë, vetëm 4 ditë më vonë,  ata kontaktuar sërish njëri-tjetrin, kjo pasi çështja është marrë nga prokurorët Edlira Cufi dhe Xhevahir Lita.

Behar Bajri pyet Gjokën se sa para ka kërkuar Lita për ta liruar nga burgu.

“Po fola, do bëj të pamundurën tha”, i thotë biznesmeni.

Nga ana tjetër, Bajri i përgjigjet: “Sa lekë den aj se maron për Lekë... Po ranci ka me kry punë.”

Pas disa senacave gjyqësore Behar Bajri u lirua nga masa “arrest me burg" dhe u la me “detyrim paraqitje”.

“Të fortit” të Shkodrës iu zbutën akuzat vrasje me dashje, organizim i lotarive të palejuara, apo shtrëngim me anë të kanosjes./CNA.al

Lajmet e fundit nga