LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Aksionerët e inceneratorit pranojnë për SPAK/ Nuk njohin njëri-tjetrin, por vetëm Mërtirin dhe Zoton

5 Gusht 2023, 16:20, Aktualitet CNA

Aksionerët e inceneratorit pranojnë për SPAK/ Nuk njohin

Dita ditës dalin fakte të reja që zbardhin megaaferën e inceneratorëve, çështje të cilën CNA e denoncon prej vitesh.

SPAK sekuestroi inceneratorin e Tiranës, ndërsa gjatë hetimeve për koncesionin janë marrë në pyetje edhe aksionerët që figurojnë në dokumentat zyrtare.

Nëpërmjet letërporosive, Prokuroria e Posaçme i ka drejtuar disa pyetje Alberto Presezzit të “Bruno Presezzi spa”, Salvatore Rusellit të “Hydro srl”, Thomas Hansmanit nga “Paul Wurth” dhe Ernesto Granelliit nga “Energy Recuperator”.

Këta persona rezultojnë të jenë aksionerët e kompanisë mëmë të inceneratorit të Tiranës, të themeluar në Hollandë, “Integrated Energy B.V”, që më pas e ka ndryshuar emrin në “Geogenix B.V”.

Alberto Presezzi, Salvatore Ruselli, Thomas Hansman dhe Ernesto Granelli kanë deklaruar për SPAK se nuk e njohin njëri-tjetrin dhe as personat që kanë pasur role drejtuese te “Geogenix B. V.”.

Ata janë shprehur se njohin vetëm “trurin” e inceneratorëve, Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton dhe pretendojnë se nuk e dinë kush i ka regjistruar si pronarë fundorë.

Thomas Hansman, në përgjigjen për SPAK ka thënë se është shkëputur ng “Integrated Energy B. V.” që në dhjetor 2017, tre muaj pasi kompania fitoi kontratën koncesionare të Sharrës.

Alberto Presezzi ka deklaruar se bashkë me kompaninë zvicerane “Icare” zotërojnë shumicën e aksioneve të “Geogenix B. V.”, por ka theksuar se aksionet e tyre janë të fjetura, pa fuqi ligjore, pasi nuk kanë mundur ta gjenin financimin 100 milionë euro për inceneratorin e Tiranës.

Po ashtu, edhe Salvatore Ruselli që zotëron 25 % të aksioneve pretendon se nuk ka gisht në aferë. Ai ka informuar SPAK se ka vetëm 1 kuotë me vlerë të papërfillshme.

Nga ana tjetër, Ernesto Granelli, ndonëse rezulton aksioner me 30 %, ka deklaruar se nuk ka idenë që kompania e tij ka fituar kontratën për impiantin e mbetjeve në Tiranë.

Në përgjigje për SPAK-un, të katërt aksionerët kanë theksuar se njohin Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton nëpërmjet italianit Giusepe Ciaffaglione.

Ata identifikojnë dyshen Mërtiri-Zoto si drejtuesit e koncesionit të Sharrës. Këto deklarata, së bashku me e-maile, dokumente dhe fakte kanë bindur SPAK se Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto janë pronarët “de fakto” të inceneratorit të Sharrës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga