LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nisin punimet për Korridorin Blu/ Balluku jep detaje

8 Gusht 2023, 13:38, Aktualitet CNA

Nisin punimet për Korridorin Blu/ Balluku jep detaje

Zëvendëskryeministrja njëkohësisht dhe ministrja e Infrastrurës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka njoftuar se ka nisur puna për ta lidhur Shqipërinë Perëndimore nga veriu në jug me Korridorin Blu.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ditën e sotme, Balluku janë kryer 40% e punimeve në segmentin Thumanë – Kashar.

Gjithashtu, zëvendëskryeministrja bën me dije se janë në proces dakordësimi tre kontratat që po për të nisur nga puna në segmentet Milot – Thumanë, Kashar – Leka dhe  Lekaj – Fier dhe se në vjeshtë do të hapet gara për ndërtimin e aksit Milot – Balldren.

“Numri i shtuar i vizitorëve në këtë sezon, padyshim ka rënduar situatën e trashëguar të trafikut në zonën Milot - Kashar.

Lajmi i mirë është se tashmë ne kemi nisur nga puna për ta lidhur Shqipërinë Perëndimore nga veriu në jug me Korridorin Blu.

• Thumanë - Kashar, punohet me ritme të shpejta, mbi 40% e volumeve.

• Milot - Thumanë

• Kashar - Lekaj

• Lekaj - Fier, janë tre kontratat që po lidhim për të nisur menjëherë nga puna.

• Milot - Balldren hapim garën e ndërtimit në vjeshtë.

• Murriqan - Lezhë është segmenti që na lidh me Malin e Zi. Aktualisht konsulentët e ËBIF po hartojnë projektin paraprak, të cilin pritet ta dorëzojnë në Dhjetor 2023.”-shkruan Balluku./CNA

Lajmet e fundit nga