LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Prokuroria të kryejë hetime të shpejta"/ Komiteti Shqiptar i Helsinkit dënon dhunën ndaj Berishës

7 Dhjetor 2022, 14:31, Aktualitet CNA

"Prokuroria të kryejë hetime të shpejta"/ Komiteti

Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH) ka dënuar aktin e dhunës, që ndodhi në tubimin e datës 6 dhjetor, kreu të Partisë Demokratike, Sali Berisha.

Në deklaratën e tyre, Komiteti i bën thirrje prokurorisë "që të zhvillojë hetime të shpejta, objektive dhe të gjithanshme, përfshirë edhe deklaratat lidhur me këtë ngjarje të z. Berisha."

NJOFTIM PËR SHTYP
Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH) dënon aktin e dhunës, që në tubimin e datës 6 Dhjetor 2022, u përdor ndaj deputetit të Kuvendit të Shqipërisë z. Sali Berisha, ish President i Republikës së Shqipërisë dhe ish Kryeministër i vendit. Personi që kreu këtë vepër kriminale u identifikua, ndërsa Prokuroria pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë filloi menjëherë çështjen penale.
KShH i sugjeron organit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, që të zhvillojë hetime të shpejta, objektive dhe të gjithanshme, përfshirë edhe deklaratat lidhur me këtë ngjarje të z. Berisha, para gazetarëve menjëherë pas përfundimit të tubimit.
KShH e sheh të nevojshme të theksojë se tubimet paqësore dhe pa armë janë të garantuara nga neni 47 i Kushtetutës sonë dhe neni 11 i Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut (KEDNJ).

 

Lajmet e fundit nga