LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Ervin Bushati te Mustafa Nano/ Ministria e Jashtme zbulon propozimet zyrtare për ambasadorë në disa shtete

8 Qershor 2023, 10:12, Aktualitet CNA

Nga Ervin Bushati te Mustafa Nano/ Ministria e Jashtme zbulon propozimet zyrtare

Ministria e Punëve të Jashtme ka nisur procedurat për emërimin e krerëve të misioneve diplomatike.

Sipas dokumenteve, ndër emrat që janë propozuar dhe pritet emërimi i tyre zyrtarisht janë: 

-Ridi Kurtezi në Emiratet e Bashkuara Arabe

-Zhaklina Peto për Malin e Zi.

-Adia Sakiqi për Gjermaninë.

-Ish-deputeti i PS-së Ervin Bushati është kandidat për Ambasador të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, rezident dhe Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Meksikës, Republikën e Panamasë, Republikën Domenikane, Republikën e Guatemalës dhe në Republikën e Kosta Rikës, jo rezident.

-Ilir Gjoni kandidat për Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në NATO.

-Vasilika Hysi pranë zyrës së Kombeve të Bashkuara dhe Organizatave të tjera Ndërkombëtare në Gjenevë.

-Meri Kumbe në Izrael.

-Mustafa Nano për Zvicrën dhe Lihtenshteinin. 

-Fatmir Velaj në Austri.

-Blerta Kadzadej në Azerbajxhan, Iran, Kirgistan, Pakistan, Gjeorgji, Afganistan dhe Kazakistan.

-Majlinda Frangaj në Vatikan.

-Uran Ferizi në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë./ CNA.al

Nga Ervin Bushati te Mustafa Nano/ Ministria e Jashtme zbulon propozimet zyrtare

Nga Ervin Bushati te Mustafa Nano/ Ministria e Jashtme zbulon propozimet zyrtare

Lajmet e fundit nga