LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Familjarët e viktimave të Gërdecit, palë në proces/ Zamira Durda: Fitore e vogël

7 Qershor 2023, 15:27, Aktualitet CNA
Familjarët e viktimave të Gërdecit, palë në proces/
Zamira Durda

GJKKO pranoi sot familjarët e viktimave nga shpërthimi i Gërdecit në 2008-ën, si palë në procesin kundër ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediut.

Në një prononcim për mediat, Zamira Durda, e cila humbi djalin në tragjedinë e Gërdecit tha se kjo është një fitore e vogël.

“Një fitore e vogël. Të shikojmë si do të ecë. Provat janë publike. Armatimet erdhën urdhri i ministrit e bëri vrau djalin tim”, u shpreh ajo.

Ndërsa avokati i familjes Durda, Dorjan Matlija, deklaroi se vendimi i sotëm ishte hapi më logjik që do të duhej të bënte gjykata.

Familjarët e viktimave të Gërdecit, palë në proces/
Dorjan Matlija

“Historia e pjesëmarrjes së familjarëve të viktimave është një luftë shumë e gjatë. Ka qenë shumë e vështirë të ndryshohej që të arrinte kjo pikë e sotme. Pra, të jenë krah për krah me të gjitha palët e tjera. Numri është i madh, dhe ky ishte hapi më logjik që do të duhej të bënte gjykata. Ata kanë të drejta për të kërkuar çdo gjë që debatohet atje. Prova të reja në gjykim të shkurtuar nuk mund të paraqiten dot. Por në gjykim të zakonshëm çdo gjë mund të ndodhë. Interesi I familjarëve ka qenë për të zbardhur ngjarjen, vetëm e vërteta”, theksoi Matlija./ CNA.al

Lajmet e fundit nga