LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bëri kallëzimin në SPAK për pallatin/ Flet qytetari: Arrestimi i Dakos, për bujë politike

6 Qershor 2023, 22:20, Aktualitet CNA
Bëri kallëzimin në SPAK për pallatin/ Flet qytetari:
Kallëzuesi Bashkim Dako

Një kallëzim i banorëve të një pallati, të shpallur i pabanueshëm nga Instituti i Ndërtimit, dërgoi sot në pranga ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dakon.

Njëri prej banorëve të këtij pallati, Bashkim Dako, i cili bëri edhe kallëzimin në SPAK, ka folur për mediat lidhur me këtë çështje.

Ai tha në emisionin e Erla Mëhillit se arrestimi i sotëm është për bujë politike dhe nuk është zgjidhje për qytetarët.

“Arrestimi i sotëm është arrestim për bujë politike, për asgjë tjetër. Kallëzimin e kemi bërë që para tërmetit pasi në pallat janë shtuar kate pa leje, asnjë nga pallatet nuk ka pilota, janë direkt në beton dhe pa asnjë garanci sigurie. Denoncimi i parë është në 2018, në 2019 e më tej në SPAK, e kemi çuar në të gjitha institucionet. Akoma s’kemi marrë asnjë përgjigje. Ky është arrestim politik. Kjo nuk është zgjidhje për ne, është për të mbuluar vjedhjet. ky mbulon vjedhjet e të tjerëve tani. S’e besoj kurrë. Tre javë kam që e di unë këtë histori”, delaroi Dako./ CNA.al

Lajmet e fundit nga