LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzohet për shpërdorim detyre/ Caktohet data e seancës së parë në GJKKO për Dakon

7 Qershor 2023, 17:31, Aktualitet CNA

Akuzohet për shpërdorim detyre/ Caktohet data e seancës së

Pak momente më parë është caktuar se kur do të mbahet seanca gjyqësore për ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dakon.

Mësohet se seanca në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar do të mbahet nesër në orën 10:00.

Pra, nesër do të jepet masa e sigurisë për ish-kryebashkiakun socialist, të akuzuar për “shpërdorim detyre”.

Kujtojmë se SPAK lëshoi 10 urdhër-arreste për ish-zyrtarë dhe zyrtarë të bashkisë së Durrësit, mes të cilëve edhe ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako. Pas raportimit në media, Dako u vetëdorëzua në polici.

Ashtu siç raportoi dje CNA, dy faktet penale që kanë qenë objekt hetimi nga SPAK janë procedura e dhënies së lejes së ndërtimit të një pallati shumëkatësh dhe plotësimi i dokumentacionit të tij deri në regjistrimin e pasurisë, si dhe procedura e prokurimit Shërbim Konsulence për sigurimin e projektit “Projektim zbatim për Promenadën Bregdetare dhe Plazhin publik nga Bërryli deri në Currila” me fond limit 21.000.000 lekë me T.V.SH./ CNA.al

Lajmet e fundit nga