LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nevruzi është simbol i rilindjes”/ Blinken uron bektashinjtë, mesazhi i Sekretarit të Shtetit

22 Mars 2023, 14:22, Aktualitet CNA
“Nevruzi është simbol i rilindjes”/ Blinken uron
Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u ka uruar bektashinjve ditën e Nevruzit.

Përmes një mesazhi në ambasadën e SHBA-së në Tiranë, Blinken e konsideron këtë ditë si një mundësi për të reflektuar mbi gjithçka ka ndodhur përgjatë një viti, duke theksuar se kanë qenë kohë të vështira për shumë njerëz që festojnë këtë ditë.

“Gëzuar Nevruzin! Uroj një Nevruz të lumtur për të gjithë ata që festojnë në mbarë botën. Shpresoj që viti i ri t'ju sjellë lumturi, shëndet dhe begati. Nevruzi është simbol i rilindjes. Është një mundësi për të kaluar kohë me familjen dhe miqtë pranë tryezës së madhe duke ndarë urimet për vitin e ardhshëm. Nevruzi është gjithashtu një mundësi për të reflektuar për vitin që ka kaluar, i cili ka qenë veçanërisht i vështirë për shumë njerëz që festojnë", është mesazhi i urimit nga Blinken./ CNA.al

Lajmet e fundit nga