LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ndërtimet pa leje po iu nxjerrin sytë”/ Një tjetër vasale e Hysenbelliut, e rebeluar dhe pro paligjshmërisë

3 Dhjetor 2022, 11:17, Aktualitet CNA

“Ndërtimet pa leje po iu nxjerrin sytë”/ Një

IKMT po çliron bregdetin nga ndërtimet e paligjshme. Operacioni që po bëhet tek "Pretige Resort" synon rivendosjen e ligjshmërisë në bregdet dhe deri në fillim të shtatorit, kohë dhe kur u ndërpre ka prishur 434 objekte pa leje përgjatë bregdetit.

Por, Irfan Hysenbelliu, pronar i ndërtimeve pa leje në "Prestige Resort", po e konsideron hakmarrje nga Qeveria për shkak të linjës editoriale që mban me mediat e tij. Ndaj është hedhur në sulm me shantazhe dhe kërcënime ndaj institucioneve dhe drejtuesve të tyre.

Në sulm bashkë me të janë hedhur edhe deputetë të opozitës, duke u kthyer kështu në vasalë të tij.

Sot në listën e vasalëve të Hysenbelliut është shtuar edhe deputetja e PD-së, Ina Zhupa, e cila, bën sikur nuk ekzistojnë ndërtimet pa leje dhe flet për liri mediash.

“Ndërtimet pa leje po iu nxjerrin sytë”/ Një

“Unë jam anëtare e komisionit të medias, një komision përgjegjës për gjendjen e mediave në Shqipëri. Deri pak ditë më parë kanë qenë këtu 7 organizata për të monitoruar lirinë e mediave në vend. Shqipëria jo rastësisht renditet e parafundit dhe na e kalon vetëm Turqia, e cila ka metoda dhe më opresive. Në vazhdën e kësaj e pashë dhe ngjarjen në 'Prestige Resort'.

Nuk është thjesht një goditje ndaj një biznesi. Do të ishte e rëndë dhe po të ishte e tillë, një goditje ndaj një biznesi të ndershëm që është përdorur dhe madje për evente zyrtare, në ligjshmëri. Po kundrejt kësaj ti po e godet këtë vetëm sepse 'Focus Media', mediat po mbajnë një qëndrim korrekt ndaj së vërtetës. Por transmetohen problemet e qytetarëve, aferat e qeverisë", ka thënë sot, Zhupa./CNA.al

Lajmet e fundit nga