LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbaron mbledhja e Konferencës së Kryetarëve/ Bardhi: Reforma zgjedhore u shpall prioritet, duhet seriozitet

20 Shtator 2023, 16:36, Aktualitet CNA

Mbaron mbledhja e Konferencës së Kryetarëve/ Bardhi: Reforma

Deputeti Gazment Bardhi pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve tha se prioritet u shpall reforma zgjedhore.

Sipas Bardhit që të shpallësh reformën zgjedhore si prioritet duhet të jesh serioz dhe ata ka një vit që e kanë mbajtur të bllokuar reformën zgjedhore.

“Komisioni i Reformës zgjedhore u diskutua në Konferencën e Kryetarëve. I kam dërguar një këresë Kryetares së Kuvendit pasi në një vit është mbledhur vetëm 2 herë dhe pa rezultate. Që të shpallësh reformën zgjedhore si prioritet duhet të jesh serioz dhe ata ka një vit që e kanë mbajtur të bllokuar reformën zgjedhore. Sa kohë është shpallur prioritet duhet çuar përpara. Kemi propozuar një projektvendim për reformën zgjedhore si dhe duam të kërkojmë ekspertizën e ODHIIR.

Nuk u mor në shqyrtim propozimi I opozitës për Komisionin e Reformës zgjedhore ku sot që flasim ka në të deputet që kanë dorëzuar mandatin. Pra përbërja nuk përputhet me gjendjen relae në kuvend. Kryetari I Grupit Parlamentar të PD pranoi që është opozita që propozon ekipin dhe ne e kemi propozuar dhe nesër do të bëjmë kërkesë për ndryshim të rendit të ditës në Parlament dhe këkrojmë që tyë  përfshihet Komisioni I Reformës Zgjedhore. Kemi prezantuar ekip të ri përfaqësimi.”/ CNA

Lajmet e fundit nga