LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mazhoranca paralajmëroi kallëzim për 21 janarin/ Imeraj: Po i ushtrohet trysni prokurorëve

22 Janar 2023, 20:52, Aktualitet CNA

Mazhoranca paralajmëroi kallëzim për 21 janarin/ Imeraj: Po i

Ish-prokurorja e Krimeve të Rënda dhe ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj, ka reaguar pas paralajmërimit të mazhorancës se do të dorëzojnë një kallëzim në SPAK për 21 janarin.

Imeraj tha në një intervistë me Jonida Shehun se prokurorëve që kanë këtë dosje në dorë po i ushtrohet një lloj trysnie dhe presioni.

“Ajo që ne duhet të ngremë zërin në radhë të parë, është që, përse është e nevojshme, që në 2023-shin, për një ngjarje të ndodhur në 2011, të tejçohet me forcë nga politika. Për çfarë arsye? Jemi tashmë disa vite, që ecim në ujërat e reformës në drejtësi, të institicioneve të reja të krijuara dhe shohim ministrin e Drejtësisë që flet për rihapje të dosjes, për dosje që mbahen peng, për prokurorë që bien nga vettingu.

Vetë iniciativa që ndërmerret, nuk ka të bëjë në thelb me hetimin e 21 janarit. Përse iu krijon një farë terrori edhe atyre prokurorëve që e kanë dosjen në dorë dhe që mund ta marrin procedurialisht. Unë e shoh shumë të thjeshtë këtë”, theksoi ajo./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga