LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kushi inspekton shkollën "5 Dëshmorët" në Roskovec: Punimet me standarte të larta, mjedise moderne

30 Gusht 2023, 18:20, Aktualitet CNA

Kushi inspekton shkollën "5 Dëshmorët" në

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi ka inspektuar ditën e sotme shkollën 9-vjeçare "5 Dëshmorët" në Suk të Roskovecit.

Shkolla 9-vjeçare "5 Dëshmorët" po rikonstruktohet me financim të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit dhe do të jetë gati në fillim të vitit të ri shkollor për 246 nxënësit dhe 27 mësuesit e saj, me standardet më të larta dhe qendër në shërbim të komunitetit.

“Jemi siguruar për përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor më datën 11 shtator. Kur flasim për përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor insfrastrukturora është e para. Çdo vit Ministria e Arsimit ka një buxhet për infrastrukturën për shkollat dhe këtë herë Bashkia e Reskovecit ka fituar. Punimet janë me standarte shumë të larta, mjediset janë moderne.”, tha Kushi.

Gjatë këtij inspektimi Kushi shoqerohej nga kryetarja e Bashkisë Roskovec, Majlinda Bufi.

“Ne sa herë kemi fituar kemi fituar. Kemi ndjekur politikën që shkollat që kanë numër më të lartë nxënësish të jenë të parat përfituese.”, tha Bufi./ CNA

Lajmet e fundit nga