LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush është në burg për inceneratorët dhe kush në kërkim/ Zyrtarët që ka akuzuar SPAK-u

16 Nëntor 2022, 11:42, Aktualitet CNA

Kush është në burg për inceneratorët dhe kush në

Sot SPAK e ka shtuar listën me personat që duhet të shkojnë në pranga.

Janë 11 perosna që dyshohen se kë lidhje me aferën e inceneratorit të Fierit.

Deri më tani mësohet se është arrestuar biznesmeni Arben Dërvishaj, pesë të tjerë ndodhen jashtë vendit, dyshohet se kanë qenë të informuar për arrestimet.

Në këto momente SPAK dhe BKH po bastisin pronat e personave që u është prerë fletë arresti.

Zyrtarët e arrestuar

Arrestimet  e para për aferën korruptive të inceneratorëve janë kryer në Mars të vitit 2021.

SPAK konstatoi se janë shkelur procedurat për dhënien e koncesioneve por edhe janë konsumuar vepra penale nga zyrtarë deri të nivelit më të lartë.

Lefter Koka, ish-ministri i Mjedisit, Alqi Bllako ish deputet dhe ish Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit dhe Klodian Zoto, pronari i kompanisë që administron Inceneratorin e Fierit dhe Stela Gugallja, kanë marrë masën e dytë ‘arrest me burg’, ndërkohë që 7 të tjerë akuzohet zyrtarisht nga prokuroria për korrupsion dhe shpërdorim detyre. 

Lefter Koka, Pëllumb Abeshi, Azem Shatëri, Erjon Murataj, Florjan Muçaj, Klodian Zoto, Stela Gugallja si dhe Arenc Myrtezani janë lënë në qeli ndërkohë që Sabina Cenameri si dhe Etleva Kondi janë lënë në ‘arrest shtëpie’.

Pjesa më e madhe e të arrestuarve janë anëtarë të Komisionit të Prokurorimit për Inceneratorin e Fierit. 

Për inceneratorin e Elbasanit është është në burg Bardhyl Çabiri si dhe në arrest shëpie Jonida Zeqo dhe Serafin Papa. 

Kujtojmë se Stela Gugallja dhe Klodian Zoto janë në kërkim ndërkombëtarë./CNA.al

Lajmet e fundit nga