LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kamikazët e pështirë të Ilir Metës dhe Irfan Hysenbelliut

2 Shtator 2022, 09:36, Editorial CNA

Kamikazët e pështirë të Ilir Metës dhe Irfan

Sot në mëngjes IKMT shkoi të zbatonte ligjin. Pas shumë kohësh, por shkoi të lironte plazhin e bllokuar në Golem. Atë për të cilin ishin ankuar me dhjetëra qytetarë me peticione. IKMT shkoi të hapë pronën publike të zaptuar pasi ka një ligj të veçantë për digat, për brigjet dhe për lumenjtë në Shqipëri.

Por, ka njerëz si Irfan Hysenbelliu që shkojnë dhe ndërtojnë pa leje. Qytetarët ankohen dhe më në fund institucionet reagojnë. Përballë këtyre akteve ligjore dhe të duhura të shtetit, përballë dalin palaçot e Ilir Metës. Një tufë hijenash, fëlliqësira deputetë nga ata ndyrësirat që mban dheu, vërsulen të mbrojnë pishat pa leje të Irfan Hysenbelliut, a thua se halli i shqiptarëve për opozitën dhe halli i tyre më i madh na qenkan disa pishina të Irfanit.

Pishinat janë pa leje dhe ato duhet të prishen. Për më tepër, nëqsoftë se ka shtet dhe ligj, Irfan Hysenbelliu duhet të arrestohet për ndërtimin që ka bërë.

Kamikazët e pështirë të Ilir Metës dhe Irfan

Palaçot si tufa kllounësh të oborrit të Ilir Metës kanë shkuar që në mëngjes dhe pëllasin kush më shumë në mbrojte të pishinave të Irfanit. Ndërkohë që kur qytetarëve iu zbatohet ligji pse hapin një ditare, apo ndërtojnë pa leje  në objektin e tyre dhe shkojnë para drejtësisë, nuk flet as Petrit Vasili, as Erisa Xixëllonja dhe as drejtoi i Irfanit, ish deputet i Rilindjes, Alfred Peza gazetari një milion dollar. Nuk flasin këta! Flasin vetëm për pishinat e Irfanit dhe betonet qëiI bllokojnë plazhin publik.

Opozita bën “gam gam” për Hysenbelliun dhe nuk flet për hallet e qytetarëve. Mesa duket ka marrë një rrugë tjetër edhe vetë opozita. Një tufë çakejsh politikë në mbrojtje të paligjshmërisë, në mbrojtje të abuzimit me ligjin, në mbrojtje të një ndërtimi pa leje kur në fakt duhet të ishin të parët që duhet të duartrokisnin mbështetjen ndaj institucioneve në momentin kur çlirohet prona publike e rrëmbyer nga Irafn Hysenbelliu. Ngrihen që pa gëdhirë Petrit Vasili&Co të cilët dy vite më parë duhet të ishin edhe rojet e Teatrit se fadromat duhet të kalonin mbi truat e tyre.

Po të kishin qenë kaq  të zgjuar edhe Teatrin do ta kishin shpëtuar, por shkuan dhe fjetën gjumë duke  e lejuar të shembet, kurse për Irfanin dalin që pa gëdhirë dhe tregojnë kush është fytyra e tyre vërtetë, çfarë sharaltanësh politkë janë dhe pse shqiptarët nuk i votojnë./CNA.al

 

21:29 Editorial Sadik Bejko

Me shami, pa shami

Më vjen keq (dhe fare nuk më vjen) që prej një shekull...

Lajmet e fundit nga