LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ibrahimaj: S’paguajmë para për inceneratorët, i jep Bashkia e Tiranës

20 Korrik 2023, 11:34, Aktualitet CNA

Ibrahimaj: S’paguajmë para për inceneratorët, i jep Bashkia

"Nuk paguhet asnjë para nga buxheti për djegësin e Elbasanit dhe Fierit. Për inceneratorin e Tiranës i jep paratë Bashkia e Tiranës".

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, sot në Kuvend i ka faturuar Bashkisë Tiranë pagesat për inceneratorët që nuk ekzistojnë.

Por e vërteta qëndron se qeveria i ka dhënë çdo vit që në fillimin e kontratës, 10 milionë dollarë në vit inceneratorit të Tiranës nga transferta e pakushtëzuar dhe nga ana tjetër kjo ka ardhur duke ulur pagesa që bën qeveria për Bashkinë e Tiranës.

Nga ana tjetër qeveria ka paguar fondet për evadimin e mbetjeve nga Durrësi në inceneratorin e Tiranës.

Ministrja Ibrahimaj i drejtoi gishtin Bashkisë së Tiranës në lidhje me inceneratorin, por në fakt në 6 vitet e fundit shumën më të madhe të parave e ka paguar qeveria shqiptare, jo bashkia./ CNA

 

Lajmet e fundit nga