LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gentiana Sula: 1 në 6 persona që duan bashkitë t’i dekorojnë janë ish-bashkëpunëtorë të Sigurimit

9 Qershor 2023, 22:28, Aktualitet CNA
Gentiana Sula: 1 në 6 persona që duan bashkitë t’i
Kryetarja e Autoritetit të Dosjeve, Gentiana Sula

Kryetarja e Autoritetit të Dosjeve, Gentiana Sula, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa ka folur për bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit.

Sula tha në një intervistë me Merita Haklajn se bashkitë i kërkojnë herë pas here informacion për persona të ndryshëm që duan t’i dekorojnë.

Dhe sipas saj, 1 në 6 nga këta kandidatë rezulton të ketë qenë i përfshirë në ish-Sigurimin e Shtetit, apo të ketë qenë bashkëpunëtor.

“Tashmë kanë ardhur kërkesa nga bashkitë për medaljet dhe nderimet dhe aty gjejmë goxha. Përsa u përket zyrtarëve në detyrë, shifra vjen duke u ulur, kjo edhe për shkak të moshës. Po të shohësh komisionet Bezhani-Mezini, 10% të kandidatëve që pastrohen janë të përfshirë në Sigurimin e Shtetit apo ish-instancat e dhunës. Kur vjen puna tek dekoratat është 1 në 6. Sepse kanë qenë dhe funksionarë që kanë bërë dhe gjëra të mira dhe ne nuk themi mos e dekoroni, por themi shiheni dhe këtë aspekt”, tha kryetarja e Autoritetit të Dosjeve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga