LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bonusi për pensionistët/ Rama: Do ta japim brenda disa ditësh, kemi situatë të mirë financiare

27 Nëntor 2023, 16:45, Aktualitet CNA

Bonusi për pensionistët/ Rama: Do ta japim brenda disa ditësh,

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se dhe këtë vit me rastin e festave pensionistët do të shpërblehen me një bonus.

Madje ai tha se situata financiare është më e mirë dhe kjo do të bëjë që bonusi të shopërndahet brenda disa ditëve dhe do të jepet në prag të festave.

“Në buxhetin e ardhshëm kemi vendosur 250 milionë euro. Do të donim që kjo shumë të ishte dhe më e madhe, por ndërkohë kemi më shumë se asnjëherë më parë. Numri i pensionistëve krahasuar me të tjerët është i lartë dhe gropa e krijuar nga mospagimi i sigurmive është e pambyllur.  Mbrojtja sociale zë 33 për qind të të gjithës, që nga pensionistët për të cilët përveç rritjes së pensioneve përmes riindeksimit të tyre është i përcaktuar bonusi i pensionistit që do ta japim në prag të festave por ndryshe nga vitet e tjera duke qenë se kemi situatë financiare më të mirë, brenda disa ditësh do të fillojë shpërndarja e bonusit të pensionistëve për vitin e ri, jo më në fund të vitit por më përpara.”, tha Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga