LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Boçi zbret në seancë inceneratorin e Elbasanit/ “Nuk punon për shkak të korrupsionit”

23 Mars 2023, 10:50, Aktualitet CNA
Boçi zbret në seancë inceneratorin e Elbasanit/ “Nuk
Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi

Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi, ka folur sot në foltoren e Kuvendit për aferën e inceneratorëve duke veçuar atë të Elbasanit.

Ai ka denoncuar faktin se hiri i mbetjeve shpërndahen në landfill, por edhe hidhen në lumin Shkumbin.

Ndër të tjera thekson se ky incenerator nuk funksionon për shkak të korrupsionit.

3 inceneratorë nuk punojnë, edhe pse janë hedhur miliona euro. Kemi dëshmuar dhe vërtetuar se teknologjia e përdorur atje është vdekjeprurëse, kontaminuese dhe e vjetër. Elementi kryesor i inceneratorit janë hiret.

Hiret duhet të futen në tagera hermetikë dhe duhen transportuar larg vendit të djegies, larg inceneratorit. Ky hir është kancerogjen, krim mjedisor dhe njerëzor. Hiri jo vetëm që shpërndahet në landfill, por derdhet pranë lumit Shkumbin.

Ai incenerator nuk punon për shkak të korrupsionit. Unë do doja të mos punonte kurrë”, tha Boçi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga