LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blerja e votës/ Berisha: Në rrethin e Peshkopisë u morën 400 milionë lekë nga buxheti i shtetit

4 Gusht 2023, 20:00, Aktualitet CNA

Blerja e votës/  Berisha: Në rrethin e Peshkopisë u morën

Ish-kryeministri Sali Berisha  në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike ka renditur një serë zhkeljesh që janë konstatuar në zgjedhjet e 14 Majit.

Gjatë fjalës së tij Berisha tha se Vetëm në rrethin e Peshkopisë, Belinda Balluku mori dhe shpërndau për të blerë votën nga buxheti i shtetit, 400 milionë lekë, “për personat me aftësi ndryshe”.

Sipas tij për të blerë votën u përdorën mijëra leje ndërtimi, leje legalizimi e licenca.

“Vetëm në rrethin e Peshkopisë, Belinda Balluku mori dhe shpërndau për të blerë votën nga buxheti i shtetit, 400 milionë lekë në thonjza, “për personat me aftësi ndryshe”. Të marrë në të gjithë Shqipërinë kjo faturë shkon në miliarda lekë. Për të blerë votën u përdorën mijëra leje ndërtimi, leje legalizimi e licenca. Të gjitha këto në shkelje flagrante të koit elektoral e të kodit të venecias. U shpenbzuan qindra million euro në asfalte elektorale e tubacione elektorale.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga