LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Basha di mbi 21 janarin”/ Artan Hoxha: Duhet të mbajë përgjegjësi ai që merr jetë të pafajshme

26 Janar 2023, 09:57, Aktualitet CNA

“Basha di mbi 21 janarin”/ Artan Hoxha: Duhet të mbajë

Gazetari Artan Hoxha, i cili ka publikuar provat e reja për 21 Janarin, tha se nëse nuk do të ishte publikuar videoja mbi 21 Janarin, ditën e ngjarjes, të nesërmen 6 drejtues të opozitës do të ishin në burg.

Në “Arnautistan” në "MCN TV", Hoxha tha se Lulzim Basha di mbi ngjarjen, ndërsa solli në vëmendje replikat mes ish-kreut të PD dhe Berishës.

“Duhet ta lëmë pas pandëshkueshmërinë, kanë vrarë njerëz, vranë shpirtin e protestës. Është maskara ai që i solli, se kështu tha, po mirë ti për çfarë je?! Për t’i vrarë këta?! Ai ishte një pushkatim publik. Si mund të vrasësh në atë farë feje?! A e di kush e fajëson Berishën në atë histori? Mënyra se si fshehu gjurmët, si mori në mbrojtje vrasësit. Kjo bën fajësimin e Berishës. Unë kam nxjerrë urdhrin e atij që ishte me sy të nxirë. Se kush ia nxiu syrin?!

Basha sigurisht që di. Prandaj është i rëndësishëm në këtë ngjarje. Nuk ka dëshmuar kurrë. Është akuzuar edhe nga Berisha gjatë debatit për shpalljen 'non grata'. Berisha e akuzoi Bashën që së bashku me Ramën, për shkak të marrëveshjes së tyre, sipas tij vrasjet u bënë nga një strukturë që komandohej nga Basha. Basha nga ana tjetër tha që disponoj informacione dhe nuk është ashtu siç është thënë. Por edhe Basha pas asaj e qepi gojën. Edhe përgjegjësia e Ramës duhet të dalë. Duhet të mbajë përgjegjësi ai që merr jetë të pafajshme.

Nga wikiliksi u hapën kabllogramet. Nga Shqipëria kishte shkuar një email nga Rama drejtuar Sorosit, që të përdorte autoritetin e tij në Amerikë që të dërgonte një negociator për të shtensionuar situatën në Shqipëri. Nëse ajo video nuk dilte, mëngjesi i ditës tjetër do t’i gjente 6 drejtues të opozitës në burg”, ka thënë ai.

Hoxha tha se këtë e sheh si mundësinë e fundit që autoritetet tona të bëjnë drejtësi për 21 Janarin.

Lidhur me dëshminë në Prokurori, Hoxha u shpreh:

“Jam thirrur të hënën në Prokurori. Kam dhënë informacionin që disponoj. U kam dhënë një lloj orientimi mbi informacionin dhe s’i mund të shkohet te disa prova që janë të rëndësishme për hetimin. Sot kanë qenë te familja e Aleks Nikës në Lezhë”, është shprehur ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga