LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“90% e pronave shtetërore, të paregjistruara”/ Lame, fajëson Metën: Nuk na dekretoi ligjin

25 Janar 2023, 22:53, Aktualitet CNA
“90% e pronave shtetërore, të paregjistruara”/ Lame,
Kreu i Kadastrës, Artan Lame

Kreu i Kadastrës, Artan Lame ka treguar mbrëmjen e sotme se 90% e pronave shtetërore janë të paregjistruara. E tillë rezulton të jetë edhe godina e Presidencës.

Për këtë, Lame fajësoi ish-presidentin Ilir Meta. Ai tha në emisionin “Opinion” se Meta nuk i dekretoi ligjin që i hapte rrugë regjistrimit të pronave shtetërore.

“Shteti shqiptar ka 30 vite që ndërton pa leje. Ne atëherë u morëm me legalizimin e publikut, që u bë një VKM e veçantë. Situata me pronat e privatëve po fillon të vihet në linjë. Praktikisht pronat shtetërore janë pa leje. Pronat e tjera shtetërore, malet kodrat godinat pa zot etj. Kemi rreth 6 muaj për të bërë këtë program. Në regjistrin e pronave publike në të cilën do të regjistrojmë vetëm pronën shtërore. Në kohën kur ishte president Ilir Meta, nuk e dekretoi ligjin 20-20 dhe një nga arsyet që është kafshuar Presidenca është pikërisht se nuk është e regjistruar. Mund të them se 90% e pronave shtetërore nuk janë të regjistruara”, theksoi kreu i Kadastrës./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga