LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Siguria dhe pastërtia në plazhe/ Zak Topuzi ngre shqetësimin: Shqipëria nuk ka asnjë pikë blu

26 Janar 2023, 08:31, Aktualitet CNA
Siguria dhe pastërtia në plazhe/ Zak Topuzi ngre shqetësimin:
Zak Topuzi

Zak Topuzi, kryetari i Sektorit të Hoteleve në “Shoqata Shqiptare e Turizmit” (ATA), ka ngritur shqetësimin duke zbuluar se të gjitha vendet bregdetare të Mesdheut kanë plazhe të certifikuara për sigurinë dhe pastërtinë me standardet ndërkombëtare, ndërsa Shqipëria nuk ka asnjë.

Sipas Topuzit kjo nuk është normale për vendin tonë, ku flitet për investime në porte dhe turizëm elitar.

Gjithë vendet bregdetare të Mesdheut, kanë plazhe të certifikuara për sigurinë dhe pastërtinë me standartet  “Blue Flag”-“Flamuri Blu” ( çertifikim ndërkombëtar )

Shqipëria nuk ka asnjë!

Harta e tregon qartë, asnjë pikë blu.

Nuk është normale për vendin, ndërkohë që flasim për investime në porte për Yacht-te dhe turizëm elitar.

Mali i Zi, sot ka 38 duke i shtuar me ritme të shpejta (në vitin 2919  kish 29). Nuk po flasim për Spanjën që mban vendin e parë me 621 , Turqinë me 575 apo Greqinë me 567. Kemi investuar miliona euro për impiante të pastrimit të ujërave të zeza në këto 25 vitet e fundit. Kjo është reklama më e mirë që mund ti bëjmë Shqipërisë”, shkruan Topuzi./ CNA.al

Siguria dhe pastërtia në plazhe/ Zak Topuzi ngre shqetësimin:

Siguria dhe pastërtia në plazhe/ Zak Topuzi ngre shqetësimin:

Lajmet e fundit nga