LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“24 kompani kryejnë 189 milion dollarë evazion fiskal me inceneratorët”/ SPAK vihet në lëvizje

5 Korrik 2022, 11:31, Aktualitet CNA

“24 kompani kryejnë 189 milion dollarë evazion fiskal me

Pas denoncimit të djeshëm të LSI-së, në lidhje me inceneratorët, është vënë në lëvizje Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Mësohet se SPAK ka nisur hetimet për 189 milion dollar evazion fiskal, të lidhura me inceneratorët, që u denoncua një ditë më parë nga Monika Kryemadhi.

Po ashtu mësohet se SPAK do të marrë në pyetje çiftin e të moshuarve.

Kujtojmë këtu se dje, Kryemadhi denoncoi rastin kur një çift të moshuarish, që sipas saj janë 94 dhe 95 vjeç, kanë blerë një biznes 30 milionë dollarë.

Bëhet fjalë pikërisht për dy të moshuarit, me emrat Thanas Çani dhe Haxhire Gurakuqi, të cilët rezultojnë me pasuri marramendëse.

 “I gjithë sistemi ka funksionuar me një mbikëqyrje perfekte nga kryeministri. Nëse do kishim hetim tatimor që do hetonte do shikonte që frutat ekzotike janë shndërruar në asfalt. Të gjithë materialin ia kemi bërë gati prokurorisë së posaçme. Për të 24 kompanitë do të informojmë prokurorinë në mënyrë që ata të mos bëjnë asgjë tejtër, por vetëm të verifikojnë. Të verifikojnë edhe këta 94-95 vjeçarët që kanë blerë biznese 30 milionë dollarë”, tha dje Kryemadhi./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga