LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

10 mijë të zhdukur nga përmbytjet katastrofike në Libi

12 Shtator 2023, 13:28, Aktualitet CNA

10 mijë të zhdukur nga përmbytjet katastrofike në Libi

Të paktën 10,000 njerëz janë të zhdukur pas një stuhie të fuqishme që shkaktoi përmbytje shkatërruese në verilindje të Libisë, sipas një zyrtari nga Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC). 

Autoritetet vlerësojnë se rreth 1,000 njerëz kanë vdekur vetëm në qytetin port lindor të Derna, duke paralajmëruar se numri i të vdekurve mund të rritet.

Ekipet e shpëtimit kanë filluar nxjerrjen e qindra trupave nga rrënojat pasi reshjet e dendura gjatë fundjavës shkaktuan thyerjen e digave, duke larë rrethe të tëra.

"Numri i të vdekurve është i madh dhe mund të arrijë mijëra," u tha gazetarëve Tamer Ramadan, kreu i delegacionit të IRFC në Libi.

“Ne mund të konfirmojmë nga burimet tona të pavarura të informacionit se numri i personave të zhdukur ka arritur në 10,000 persona deri më tani”, shtoi ai.

BE premton ndihmë

Shefi i Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ata po e ndiqnin nga afër situatën dhe ishin të gatshëm për të ofruar mbështetje. 

“I pikëlluar nga imazhet e shkatërrimit në Libi, të shkatërruar nga kushtet ekstreme të motit që shkaktojnë humbjen tragjike të shumë jetëve”, shkroi Borrell në X, platforma mediatike e njohur më parë si "Twitter"./ CNA

Lajmet e fundit nga