LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi/ Zbardhet shkresa e gazetarit miliarder, kërkon rritje pagash në RTSH

12 Shtator 2023, 11:49, Aktualitet CNA

Denoncimi/ Zbardhet shkresa e gazetarit miliarder, kërkon rritje pagash

Ditën e sotme në Komisionin e Edukimit është zbardhur shkresa e Alfred Pezës drejtuar këtij komisioni për rritjen e pagave të punonjësve.

Deputetja Ina Zhupa zbardhi kërkesën në fjalë, ku dhe bëri me dije se një veprim i tillë është antiligjor.

Zhupa bën me dije se këto kërkesa duhet të dërgohen nga Ministria e Financave dhe duhet të kalojë te Komisioni i Ekonomisë dhe pastaj te Komisioni i Edukimit.

“Zoti Peza shkel ligjin për të qenë Drejtor i Përgjithshëm i RTSH-së, Këshilli Drejtues i RTSH ka një problem shumë të madh me ligjshmërinë, neve na çon vetëm kërkesa si të rrisim pagat e tyre.

Kërkesa nga RTSH është e paligjshme, nuk mund ta votojmë, këto kërkesa duhet të na vijnë nga Ministria e Financave dhe duhet të kalojë te Komisioni i Ekonomisë e pastaj të vijë te ne. Kjo kërkesë e ardhur tregon makutërine e tyre drejt parasë.”/ CNA

Lajmet e fundit nga