LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Skandali me sistemin TIMS/ “Babalja” kërkon në komision Ballën dhe Rrumbullakun

12 Shtator 2023, 11:23, Aktualitet CNA

Skandali me sistemin TIMS/ “Babalja” kërkon në komision

Deputeti Ervin Salianji, i njohur si “Babalja” ka kërkuar në Komisionin për Sigurinë Kombëtare, për të diskutuar mbi skandalin e TIMS, ministrin e Brendshëm, Taulant Balla, dhe kreun e Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku.

Salianji ka deklaruar se kjo është një nga çështjet thelbësore pasi bëhet fjalë për sigurinë dhe ruajtjen e të dhënave personale të shqiptarëve.

Duhet të vinin këtu për të disktuuar. Në mbledhjen e parë të këtij komisioni, duhej diskutuar tentativa apo ndërhyrja në sistemin TIMS për të fshirë gjurmë apo për të transferuar të dhëna. Mbledhja duhet të nisë mbi këtë çështje. Është thelbësore qoftë për sigurinë qoftë për mbrojtjen e të dhënave personale apo për ruajtjen e të dhënave të cilat mund të jenë objekt i hetimeve të SPAK.

Do doja dakordësinë që të rikërkojmë të paraqiten në komision ministri i brendshëm dhe kreu i Policisë së Shtetit”, tha Salianji./ CNA

Lajmet e fundit nga