LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të emëruarit e Ramës/ Betohen në Presidencë ministrat e rinj të qeverisë

12 Shtator 2023, 10:41, Aktualitet CNA
Të emëruarit e Ramës/ Betohen në Presidencë ministrat e
Pamje nga Presidenca

Ministrat e rinj të emëruar nga kryeministri Edi Rama, të cilët u votuan një ditë më parë në seancën parlamentare, janë betuar në Presidencë pas marrjes së detyrës së re.

Anila Denaj, Ogerta Manastirliu, Albana Koçiu, Arbian Mazniku dhe Igli Hasani janë ministrat e zgjedhur të Ramës që janë betuar sot në Presidencë.

Kuvendi votoi për Igli Hasanin si ministër i Jashtëm me 74 vota pro, 33 vota kundër, asnjë abstenim.

Emërimi i Ogerta Manastirliut si ministre e Arsimit u miratua me 72 vota pro, 35 vota kundër, 1 votë abstenim.

Emërimi i Anila Denajt si ministre e Bujqësisë me 73 vota pro, 27 vota kundër dhe asnjë abstenim.

Ndërsa emërimi i Arbian Maznikut si ministër i Shtetit dhe Pushtetit Vendor u votua në Kuvend me 73 vota pro dhe 35 vota kundër.

Albana Koçiu u emërua si ministre e Shëndetësisë me 73 vota pro dhe 32 kundër. 

Delina Ibrahimaj nuk është shkarkuar si ministre e Financave.

Ndërkohë Ervin Mete është shkarkuar si anëtar dhe drejtor i AMF me 95 vota pro, 1 abstenim dhe 5 kundër, por nuk është emëruar si ministër i Financave dhe Ekonomisë./ CNA

Lajmet e fundit nga