LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tym e flakë në Libi, protestuesit sulmojnë dhe plaçkitin parlamentin në Tobruk

1 Korrik 2022, 22:29, Kosova & Bota CNA
Tym e flakë në Libi, protestuesit sulmojnë dhe plaçkitin
Situatë e tensionuar në Libi

Tension i lartë është shënuar në Libi këtë mbrëmje. Sipas mediave ndërkombëtare një grup demonstruesish kanë sulmuar ndërtesën e Parlamentit në Tobruk për të protestuar kundër përkeqësimit të kushteve të jetesës dhe bllokimit politik.

Disa stacione televizive pretendojnë se protestuesit hynë brenda ndërtesës dhe kanë kryer plaçkitje.

Ndërkohë, imazhet tregojnë kolona të trasha tymi të zi që ngrihen nga perimetri i ndërtesës pasi demonstruesit e rinj dogjën goma jashtë saj.

Sipas raportimeve të tjera, dhjetëra dokumente janë djegur gjithashtu brenda ndërtesës./CNA.al

Lajmet e fundit nga