LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Unë nuk bëj kritika, bëj akuza të rënda”/ Ibsen Elezi ngre tonet

12 Maj 2022, 09:18, Politikë CNA

Kandidati për kryetar të PD-së, Ibsen Elezi, ka folur me tone të forta sot gjatë një deklarate për mediat.

I pyetur nga gazetarët në lidhje me kritikat në drejtim të procesit zgjedhor në PD, Elezi tha se nuk janë kritika, janë akuza.

?Unë nuk bëj kritika, unë po bëj akuza të forta. Kjo që po ndodh rrezikon të na nxijë jetën edhe mua edhe ty. Edhe fëmijës tim edhe fëmijës tënd. 

Unë kërkova shtyrjen e afatit me dy javë. Këta kërkuan 72 orë vetëm për të shpallur emrin tim. 

Mua më kërkojnë për 10 ditë tako 72 degë.

Ky Komision që ka edhe një datë specifike 22 majin, merr përgjegjësinë dhe ndërton një grafikë. Ato që caktojnë afatet kohore ato kanë marrë përgjegjësinë dhe barrën e ndërtimit të një grafiku.

Nuk ka garë të barabartë që të organizojë takime në gjithë degët me telefon.

Berisha i ka kryer 72 takimet e tij e tani kërkon të pengojë 72 takimet e tij.

E beson njeri që Damiana nuk është emëruar nga Sali Berisha??-tha Ibsen Elezi.

Më tej, Elezi tha se ish kryeministri Sali Berisha është duke bërë lojëra fjalësh, pasi fillimisht kishte premtuar zgjedhjen nëpërmjet primareve, ndërsa tani pretendon se një deklaratë e tillë është bërë në kuadër të zgjedhjes së Presidentit të ri.

?Sali Berisha nuk vepron dot me pseudo demokraci sy për sy pas 30 vjetëve. Kjo është shumë e rëndë. Komisioni duhet të kryejë të gjitha procedurat, duhet të më njoftojë dhe të marrë në konsideratë debatin.

Pasi Berisha ka premtuar për shtatë muaj zgjedhjen me primare për kryetarët, tani del dhe thotë e kisha për presidentin. Pse kaq i varfër është zoti Berisha në fjalor? Kur thua kryetarët, deputetët nënkuptojnë kryetarin e parisë së vet, kryetarin e madh, kryetarët e bashkive. Kjo nuk mund të mbetet në kuadrin e lojës së fjalëve. Këto po përpiqen që të shkatërrojnë procesin. Pas 2023 edhe këto do të ikin si Lulzim Basha. Njerëzit nuk hoqën një Lul për të sjellë një Lul tjetër?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga