LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ylli Rakipi, deklaratë të fortë/ SPAK-u ka gati një ministër

11 Maj 2022, 20:52, Politikë CNA

Gazetari Ylli Rakipi ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa ka folur për akuzat e Kryeministrit Edi Rama ndaj SPAK-ut.

Rakipi tha në emisionin ?Arnautistan? se SPAK-u ka gati dosjen për një ministër, ndërsa pretendon se kjo gjë po përdoret nga kreu i qeverisë.

Sipas tij, Rama po përdor dobësitë që ka ky sistem për interesat e veta.

?Këndvështrim tjetër është se po bën një gjë tjetër dhe kërkon t?ia hedhë fuçinë balenës që balena të merret me fuçinë këtej. Por një gjë ka të rëndësishme se ka disa kohë që po merret, ka një pjesë të vërtetë në këtë histori. Ky institucion ka probleme të mëdha, në këtë pikëpamje institucione e reja të drejtësisë, me që kemi paguar shumë para është shumë i mirë. Ata thonë kemi harxhuar 800 milionë! I ke harxhuar gabim.

Kjo futje duarve në këtë mënyrë. Kisha drejtuesen e Prokurorisë Tiranë, Elisabeta Imeraj. Ata nuk i kishin nxjerrë problematika korrupsioni. Nga gjithë emisioni mua më dilte që ajo kishte goditur në një pikë ata dhe gjithë ndërkombëtarët ishin bashkuar dhe i kishin bërë një kurth, nuk e kish hequr as Edi Rama, por heqja e saj ishte produkt i një marrëveshje ndërkombëtarësh që nxori një gjë për njërin prej tyre dhe iku ai në Holandë. Edhe statusi i këtyre është i papërcaktuar, një Jacobs ngre dorën dhe bërtet. Edi Rama i di dobësitë e tyre.

Ka zëra që një ministër është gati, siç hapen gjërat në Shqipëri, nuk kam një provë të saktë. Edhe dobësitë që ka ky sistem i përdor tani Rama për interesat e veta, por nuk besoj për Berishën se më shumë i ndihmon në këtë plan?, gazetari Rakipi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga