LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Negociata me PS për emrin e Presidentit?/ Bardhi tregon kushtin e bashkëpunimit

11 Maj 2022, 20:06, Politikë CNA

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka treguar mbrëmjen e sotme se nëse do të bashkëpunonte me PS-në për një emër konsensual për Presidentin e ri.

Bardhi tha në emisionin ?Open? se kushti i tij i bashkëpunimit është që të bihet dakord me rregulla të shkruara nga të gjitha grupet parlamentare.

?Ne jemi duke diskutuar me grupe të tjera parlamentare të opozitës për të dalë të gjithë bashkë. Nëse nuk bihet dakord me rregulla të shkruara, unë nuk do të isha pro. Procesi duhet të jetë gjithë përfshirës? Edhe procesi i negociatave do të duhet të jetë i hapur?, u shpreh ai.

Deputeti i PD-së tha se nuk e konsideron të rrëzuar platformën e Enkelejd Alibeajt, pasi pretendon se ai është qëndrimi i Grupit Parlamentar të PD.

?Jo , ai është qëndrimi i Grupit Parlamentar të PD. Ne kemi prezantuar një dokument serioz dhe transparent për zgjedhjen e president të Republikës. Kjo mazhorancë nuk ka legjitimitetin e nevojshëm për zgjedhjen e presidentit. Besoj se nuk do të përdorë votat nga non-gratat e tij për presidentin. Kujtoj që dy mandate janë rrjedhojë e personave të shpallur Kjo mazhorancë zbret në një numër të pamjaftueshëm për të zgjedhur Presidentin e Republikës. President ii Republikës është i vetmi institucion si unifikues i popullit?, theksoi Bardhi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga