LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama kërkon hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve të shkarkuar/ Pëllumbi: Po na bëhet presion

11 Maj 2022, 18:25, Politikë CNA

Deputeti i PS-së, Arben Pëllumbi, ka folur për kritikat e kryeministrit Edi Rama ndaj sistemit të drejtësisë si dhe hetimet për gjyqtarë dhe prokurorë të shkarkuar nga vettingu.

Në një intervistë për emisionin “Debat” në A2CNN, Pëllumbi tha se presioni nga bashkëpunëtorët e reformës është shtuar, teksa thekson se hetimi i tyre është i domosdoshëm për të marrë dritën jeshile për çeljen e negociatave në qershor.

?PS ka qenë forca politike e vetme që ka mbështetur fort reformën në drejtësi. Ne në vitin 2013 kemi ardhur në pushtet me premtimin e reformës në drejtësi dhe qëkur ka filluar ka shumë qytetarë që vuajnë pikërisht për shkak të kësaj reforme sepse një pjesë e institucioneve të drejtësisë u përballën me kolaps për shkak të vettingut dhe mungesës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Tashmë bëjmë 30 vjet në demokraci ku besimi në drejtësi ka qenë i ulët. Tani është shtuar për shkak të një presioni që na bëhet nga ata që bashkëpunojmë, ndaj duhet përshpejtuar disa procese. Për një pjesë të mirë të atyre që janë larguar nga vettingu, sistemi i drejtësisë të merret me këta që ne në qershor të kemi një ulje për intergimin europian?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga