LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla bën avokatinë e Yuri Kim/ Ambasadorja më e mirë

27 Prill 2022, 09:55, Politikë CNA

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka reaguar sot në lidhje me një peticion online, kundër ambasadores së SHBA, në Tiranë, Yuri Kim.

Gjatë një prononcimi për mediat nga Fieri, Balla tentoi të bëjë avokatinë e Kim, duke thënë se ?është ndër ambasadorët më të mirë të SHBA në Shqipëri?.

Ai ka fajësuar ish-kryeministrin Berisha, për një peticion të zhvilluar online nga qytetarët.

?Unë jam i ri por kam pasur mundësinë të lexoj nga ato çmenduritë e regjimit, ku ftoheshin masat të bënin sulme kundër personave të caktuar dhe natyrshëm kundër rrezikut anglo-amerikan.

Natyrisht ashtu është edhe ky sulm ndaj një prej ambasdorëve më të mirë që ka pasur Shqipëria nga SHBA, Zonjës Yuri Kim.

Më thoni një emër, një ambasador të SHBA, që ka pasur marrëdhënie të mira Berisha në këto 30 vite?

Dhe pastaj nxit gjithë këtë historinë e peticioneve. Është një turp. Rritja apo krijimi i një fryme antiamerikane, apo për të gjetur ndonjë kalengji, që paguhet nga lekët e pista të djalit të Berishës, është një turp që duhet ta mbajnë ata që iu takon.

Shqiptarët kanë respekt dhe mirënjohje ndaj SHBA. Sepse pa mbështetjen e SHBA, Shqipëria do kishte rrezikuar mos ekzistencën e saj si shtet?, tha Balla.

Ndërsa duke u ndalur tek çështja CEZ-DIA, Balla tha se është detyrë e drejtësisë së ri t?I shkojë deri në fund.

?Të mos harrojmë që Kuvendi i Shqipërisë ka kallëzuar penalisht Sali Berishën dhe bashkëpunëtorët e tij në atë çështje.

Prokuroria duhet ti marrë të gjithë në pyetje.

Prej vitit 2017 i kam prokurorisë që edhe unë të thirrem për ti vënë në dispozicion të gjithë dokumentacionin përkatës dhe të gjitha dijenitë si kryetar i Komisionit Hetimor. 

Zbardhja e kësaj cështje është detyrim i drejtësisë së re?, tha Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga