LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas 9 vitesh në pushtet/ Rama akuzon qeverisjen e PD-së për energjinë

27 Prill 2022, 08:39, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ishte sot në një takim me një grup kompanish ?lider? në tregun e energjisë në SHBA dhe BE.

Gjatë fjalimit të mbajtur, Rama foli për situatën energjetike në vend. Edhe pse ka 8 vite në pushtet, Rama ka hedhur sërish akuza ndaj qeverisjes së PD-së për borxhet e OSHEE.

?Si lojtari më i vogël në këtë sallë, edhe pse më i gjatë ju mirëpres dhe jam krenar që ky tubim i vogël nga numri, por i madh nga fuqia për të furznizuar mbarë botën po ndodh në Tiranë.

Është një program ambicioz për Shqipërinë dhe dikutohet që është vlerë e shtuar që ky ndryshim mund të jetë i mundur përmes kanalizimit të përpjekjeve për energjitë që vijnë nëpërmejt Europës.

Në anën tjetër, me shumë kënaqësi dëshmoj progresin e kryer në punën për shndërrimin e impiantit të Vlorës. Shumë punë po kryehet për energjinë e erës dhe goxha punë masive që është në vijim për ëndrrën e gjatë të hidocentralit të Skavicës që do rrisë me 20% energjinë nga hidroja. Dhe do na japë një hap më përpara drejt pavarësisë së energjisë elektrike.

Vetëm disa vite më parë, na është dashur të marrim përsipër një sistem të falimentuar të energjitikës, ky gjysma e faturave ishin të papaguara, ku vetëm gjysma paguhej dhe gjysma e energjisë humbej. Me një borxh të OSSHE shkonte 5 % GDB tonë. Kjo mbështetej në një anarki dhe mungesë investimesh.

Sot pra jemi këtu, është një dhomë që ka mijëra arsye për të parë drejt një të ardhmjeje të afërt për të parë buzëqeshje, sepse nuk ka më dyshim që edhe pse kompanitë e prezantuara në këtë sallë dhe këta nuk paguajnë bileta avioni, por jam i sigurt që të gjithë zotërinjtë në këtë sallë janë këtu për shkak të biznesit dhe sepse kompanitë e tyre janë për të investuar këtu.

Dhe në përmbyllje dua të rikujtoj ish-presdentin e SHBA Donald Trump gjatë një takimi që mbajtëm në NATO dhe ai tha sa e rrezikshme ishte të mbështeteshe te gazi rus. Koha na dëshmoi se duhej të përballemi këtë varësi të tmerrshme dhe investimi për të dalë jashtë, për ta kapërcyer këtë situatë, nuk flitet vetëm për para, janë investime që kërkojnë kohë dhe jemi këtu të rendim të gjithë së bashku pa humbur kohë dhe për shqipërinë është një shenjë e mirë?, theksoi kreu i qeverisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga