LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gjykata e Apelit pranoi ankimimin e Alibeajt/ Gjokutaj: Kjo është lajthitje!

26 Prill 2022, 18:20, Politikë CNA

Gjykata e Apelit pranoi disa ditë më parë ankimimin e Enkelejd Alibeajt kundër vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë, e cila legjitimoi ?11 dhjetorin?.

Juristi Genc Gjokutaj, në një intervistë për emisionin Debat në A2CNN, shpjegon dhe procedurat ligjore, Sipas tij, vetëm grupi i Rithemelimit kishte të drejtë ankimimi në rast se vendimi i gjykatës do ishte negativ.

Ai e cilësov vendimin e Apeli si një lajthitje dhe gafë inteligjente.

?Siç është bërë e ditur, në datën 25 mars nga ana e Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë është marrë një vendim mbi bazën e të cilit është depozituar statuti me kërkesë të grupit të Rithemelimit në Gjykatë. Ky debat, ka lindur menjëherë pas depozitimit të këtij vendimi, për kujtesë të publikut ky vendim është marrë me vonesë ekstreme, nëshkelje të afateve ligjore, pra është shtyrë duke dëmtuar atë. Fakti është që në datën 25 ky vendim u mor.

Këtu ka lindur i gjithë ngërçi dhe absurdi juridik, ku nga ana e Enkelejd Alibeajt dhe grupit të tij është pretenduar se ndaj këtij vendimi do të ushtrohet ankim. Faktikisht, debati nga ana juridike është krejt i qartë, krejt shterues sepse vetë kodi i procedurës civile përcakton çështa ankimi,, kush janë subjektet që kanë tagër të përfaqësimit për të ankimuar këtë vendim dhe në rastin konkret është grupi i Rithemelimit. Kjo funksionon në rastet kur vendimi është negativ. Pra nëse vendimi do ishte negativ, atëherë grupi i Rithemelimit mund ta ankimonte për arsyet e tyre. Këtu kemi të bëjmë me një lajthitje që për mua është një gafë inteligjente nga ana e gjykatës?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga