LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Non grata ishte për arsye politike/ Këlliçi: Interesat e SHBA dhe Berishës mund të përputhen nje ditë

8 Prill 2022, 19:35, Politikë CNA

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit, Belind Këlliçi, ka folur në lidhje me politikën amerikane dhe mënyrën se si është fluide.

I ftuar në studion e emisionit Zonë e Lirë, Këlliçi tha se pas shpalljes së ish kryeministrit Sali Berisha non grata fshihen arsye politike.

Ai shtoi se qytetarët shqiptarë nuk mun ta besojnë dot se pas një akti të tillë qendron lufta ndaj korrupsionit.

Këlliçi nuk përjashtoi gjithashtu mundësinë që një moment në të ardhmen interesat politike të Shteteve të Bashkuara të jenë në të njejtën linjë me ato të Sali Berishës dhe Partisë Demokratike.

? Mund të themi që Ecobar reagoi ashtu sepse ishte i tronditur. Por ai nuk mund të ishte më i tronditur se Palmer kur Lulzim Basha dogji mandatet. Megjithatë ju kujtoj se pas dy vitesh SHBA e mbështeti Bashën.

E njejta është sot non grata e Berishës që është i vetmi që ka pritur një president amerikan dhe që futi Shqipërinë në NATO.

Politika amerikane është fluide dhe ka në bazë interesin amerikan. Nukuk di dihet,  ndoshta një moment interesi amerikan mund të bashkërendojë me ineteresin e Berishës dhe PD-së.

Në një sistem vlerësimi të saktë nuk ka se si Berisha të shpallet non grata dhe këto të bëhen në emër të luftës ndaj korrupsion kur një hap i tillë nuk merret ndaj Veliajt apo Ramës.

Korrupsioni nuk është arsye e besueshme, besoj se ka një arsye politike pas gjithë kësaj?, është shprehur ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga