LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqipëria do marrë një damkë ndërkombëtare”/ Shehu: Rama kërkon legalizimin e trafikantëve

8 Prill 2022, 15:32, Politikë CNA

Deputeti demokrat Tritan Shehu, ka komentuar legalizimin e kanabisit për arsye mjekësore.

Ai e ka quajtur një hap të tillë, si përpojekje e kryeministrit Edi Rama për të legalizuar grupet kriminale. Shehu ka parashikuar se një gjë e tillë do të sjellë pasurimin e një grupi njerëzish dhe jo për shoqërinë.

Shehu e ka parë paradoksale që të legalizohet kanabisi, ndërkohë që banorët e Lazaratit janë duke vuajtur dënime të bazuara në fakte jo bindëse, vendime të cilat i quajti hakmarrje të regjimit të Ramës.

?Ajo që kërkon të bëjë kryeministri nuk është gjë tjetër veç legailizimi i grupeve kriminale, trafikantëve, kultivuesëve ilegal të drogës. Duke shkatërruar ekonominë, blegtorinë, që në të të vërtete do të pasurojë një grup njerësizh dhe do varfërojë të tjetët.

Banorët e Lazaratit janë njerëz janë me vite burg, pa një procedurë të qartë, të dënuar , mbi fakte të pabindshme, janë të dënuar si një hakmarrje e regjimit.

Nuk ka asnjë kuptim dhe interes për vendin tonë, për ta kthyer Shqipërinë në republikën e kanabisit, duke e bërë që të zotërojë krimi, paligjshmëiria dhe të marrim një damkë ndërkombëtare?, është shprehur ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga