LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtimi i Portit të Durrësit nga kompani fantazmë?/ Justifikohet Rama: Të mos i trembim investitorët

7 Prill 2022, 20:54, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me ndërtimin e portit të ri të Durrësit. Faktit që kompanitë të kontraktuara për projektin e portit janë të përmendura në raste parajsash fiskale, Rama u justifikua se nuk mund ti kërkohet kompanive inevstuese të jenë ?në tokë apo qiell? sepse ashtu i duhen Shqipërisë.

?Po ç?domethënë kjo tani. Të kemi një seriozitet, këta investitorët mos t?i trembim me këto deklaratat tona. Portin e Durrësit, ne do ta ndërtojmë, falë princit të kurorës së Emirateve të Bashkuara. Porti ndërtohet si një marrëveshje mes dy qeverive tona dhe si një zotim personal i princit të kurorës?, është shprehur ai.

Ndërsa sa i përket faktit të shitjes së aksioneve nga EMAR ndaj një kompanie fantazmë, kryeministri tha se shteti shqiptar do jetë partner aty. Ndërsa në lidhje me Mohamed Alabbar, Rama tha se ai është i mandatuar i princit të kurorës dhe ka qenë i pranishëm edhe në takimin mes Ramës dhe princit të kurorës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga