LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Energjia elektrike/ Kryeministri Rama jep detaje se kur do të ketë ndërprerje për qytetarët

7 Prill 2022, 20:16, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar nëse qytetarët shqiptarë do të duhet të përballen me ndërprerje të energjisë elektrike. Ai shpjegoi se një gjë e tillë do të ndodhë vetëm nëse ka probleme me furnizimin, çka sipas tij është ajo që shqetëson edhe Europën apo edhe  botën.

?Nuk shohim arsye për të pasur kufizime të energjisë elektrikë për qytetarët. Problemi kryesor i kësaj krize është furnizimi. Ajo që shqetëson botën e Europën është shoku në furnizim. Nëse do të ketë të njejtën gjë edhe në çështjen e energjisë do t’ua themi popullit dhe do të nisin kufizimet. Për momentin nuk ka një rrezik të tillë, nesë nuk do të ketë probleme në furnizim, atëherë do të kemi edhe ndërprerje?, është shprehur ai.

Sa i përket anijeve në Vlorë të destinuara për prodhim të energjisë elektrike, Rama shpjegoi se ato janë kontraktuar për të prodhuar energji me gaz të lëngshëm, hap që siguron një lloj sovraniteti të vendit në furnizimin me energji.

Gjithsesi kryeministri refuzoi të japë detaje në lidhje me koston e prodhimit të energjisë nga këtpo anije duke thënë se nuk kishte informacione për këto detaje./ CNA.al

Lajmet e fundit nga