LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza në vend/ Rama vijon me refrenin: Lufta solli jehonën e çmimeve

28 Mars 2022, 10:19, Politikë CNA
Kriza në vend/ Rama vijon me refrenin: Lufta solli jehonën e

Kryeministri Edi Rama, nga Manza, ka folur për krizën që ka kapur vendin. Rama ka përmendur edhe një herë faktin se faktori që ndikoi në rritjen e çmimeve është lufta në Ukrainë.

Kreu i qeverisë tha se, pavarësisht kësaj  fatura e energjisë për shqiptarët do të mbetet e njëjtë dhe diferenca do të paguhet nga qeveria.

Ndër të tjera, Rama u shpreh se, lufta ka sjellë në vendin tonë jehonën e çmimeve por që qeveria nuk do të lërë në vështirësi njerëzit në nevojë në këtë krizë.

?Lufta është një tjetër goditje nga një fatkeqësi që është e shkatuar nga njerëzit jashtë këtij vendi. Ne do të jemi pranë atyre që janë më në nevojë. Kemi marrë një angazhim para se të fillonte lufta. Do të qëndrojmë në angazhimin që do të jemi pranë jsuh dhe çdo familje për ta kompensuar faturën e energjisë elektrike që asnjë familje të mos ndjejë krizën.

Nuk mund të faturojmë këtë krizë familjeve shqiptare. Do të mbështesim 3 muaj rresht me një shumë ekstra më shumë se gjysmë milioni njerëz.

Do të bëjmë çmos që kjo situatë e vështirë të kalojë pa shumë dhimbje. Nuk jemi në kushtet kur bombat i kemi mbi kokë. Lufta sjell këtu jehonën e saj përmes çmimeve. Jemi të vendosur të mos lëmë vetëm askënd që është në vështirësi?, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga