LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

25 vjet OSBE në Shqipëri/ Xhaçka: Vendi ka evoluar që nga 1997

27 Mars 2022, 15:17, Politikë CNA
25 vjet OSBE në Shqipëri/ Xhaçka: Vendi ka evoluar që nga

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetin social Twitter, ka reaguar në lidhje me progresin e bërë nga shteti shqiptar në 25 vite prezencë të OSBE. Sipas saj, në vetëm një çerek shekulli, Shqipëria ka evoluar nga anarkia e vitit 1997 në një vend që mbajti Kryesinë e OSBE-së në mënyrë të suksesshme dhe aktualisht qëndron në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

?Shqipëria i është mirënjohëse OSBE-së për rolin e saj në këtë transformim dhe mbështetjen e vlefshme për reformën ligjore, zgjedhore, administrative dhe pronësore si dhe qeverisjen e mirë, luftën kundër korrupsionit dhe ngritjen e kapaciteteve në të gjitha fushat?, ka shkruar Xhaçka.

Ministrja shtoi se ishte e lumtur që një traditë e shkëlqyer bashkëpunimi po vazhdon nën drejtimin e ambasadorit Vincenzo Del Monaco, i cili po shkon përtej detyrës për të mbështetur prioritetet e përbashkëta, siç janë: Gratë, Paqja dhe Siguria./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga