LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza ekonomike dhe pandemie/ Berisha skanon Qeverinë

27 Mars 2022, 09:38, Politikë CNA

Ish kryeministri Sali Berisha nga Tepelena ku po zhvillon foltoren e radhës, ka thënë se fajet për rritjen e çmimeve nuk i ka lufta në Ukrainë, por vjedhja nga regjimi, siç e quajti Qeverinë Rama.

?Regjimi ia arriti të tregojë se nuk respekton asnjë parim të demokracisë. Një qeveri është e detyruar të ruajë rregullat bazë të sistemit demokratikë.

 Vendi ndodhet në situatën më të vështirë. Është e vërtetë se ka një agresor barabar që po qëndron në mënyrën më heroike, po qëndron jashtë parashikimeve, Ukraianasit e lirë po përballen me fuqitë më të armatosura. Kjo luftë ka krijuar vështirësi,  por ato në Shqipëri janë bërë më të zeza se në vendet e tjera të Europës?, është shprehur Berisha.

Më tej Berisha është ndalur tek situata pandemike, pasi sipas tij, Qeveria ka mashtruar me numrin e viktimave.

?Pse neve, çdo situatë e vështirë na bëhet shumë herë më e rëndë. Marrim situatën e Covidit. Qeveria mashtron me numrin e viktimave nga Covid 19.

 Në Shqipëri bëhej gjithçka të mos shtroheshin në spitale. Urgjenca iu shtrua një lloj seleksionuesi duke thuajse i dënuar njerëzit me vdekje duke i lënë në shtëpi?, është shprehur Berisha, i cili më tej është ndalur tek rkiza energjitike.

 Berisha ndërsa fajëson Qeverinë i qëndron logjikës se energjia në Shqipëri ka koston më të ulët në Evropë.

 ?Kryeministri dhe ministrat në dyqane gjasme po qajnë hallin tuaj. Energjia në Shqpëri ka koston më të ulët në Europë se prodhohet e tëra nga uji.

 Në vitin 2021 janë prodhuar në Shqipëri sa kurrë në histori, 8 miliardë e 900 milionë kv energji elektrike?, ka thënë më tej Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga