LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve kap “mat” Jorida Tabakun?/ Si e “përkëdheli” Qeverinë

28 Mars 2022, 09:49, Politikë CNA

Ish-kryetari i PD, Lulzim Basha gjatë viteve të tij në krye të Opozitës, në jo pak raste është kapur ?mat?, në shërbim të Qeverisë, duke u  shndërruar në ?patericë? të regjimit të kryeministrit Edi Rama.

Por, duket se ?sëmundjes? nuk i kanë shpëtuar edhe të tjerë persona që rrinë pas Bashës, duke përfshirë këtu edhe Jorida Tabakun.

Deputetja Tabaku drejtoi një të ashtuquajtur Komision Hetimor Parlamentar, për aferën e inceneratorëve.

Ky Komision u ngrit me kërkesë të Lulzim Bashës, dhe sigurisht që nuk u kundërshtua nga mazhoranca socialiste.

Basha në mënyrë të turpshme kërkoi një Komision Hetimor, ndërkohë që SPAK kishte hapur hetimet. Opozita mund të vazhdonte të fliste në konferenca shtypi ditë pas dite, dhe të detyronte SPAK-un të reagonte.

Por në muajin tetor të vitit të kaluar, kërkoi një Komision Hetimor. Kjo erdhi menjëherë pas përjashtimit të ish-kryeministrit Berisha nga Partia Demokratike dhe grupi parlamentar. Gjë që të çon në dyshime se gjithçka u bë për të tërhequr vëmendjen.

Ndërsa në krye të këtij Komisioni vuri ?mercenaren? e tij, Jorida Tabakun.

Kjo e fundit duket se përmbushi me sukses ?misionin? e saj, ndërsa Komisioni Hetimor u mbyll me një shoë Rama-Veliaj, të cilët ishin të fundit ?dëshmitarë? që dëshmuan para Jorida Tabakut, ku dukej se gjithçka ishte e parapërgatitur. Dyshimet janë se Rama dhe Veliaj shkuan në Komision me pyetje të gatshme. Dhe ajo që ndodhi ishte se aferën më të akuzuar e nxorën si ?vepër arti?.

Ndërsa Komisioni i Tabakut, u mbyll me dy raporte, dhe nuk nxori asgjë në dritë.

Ndërkohë, tabaku vijon ?show?, duke tentuar t?i hedhë hi syve qytetarëve.

Pasi mbylli me ?sukses? dështimin e Komisionit Hetimor, sot Tabaku i është drejtuar SPAK-ut.

Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku bën të ditur se i ka drejtuar një kërkesë me shkrim kreut të SPAK, Arben Kraja, ku kërkon informacion mbi ecurinë e hetimeve të aferës korruptive të inceneratorëve.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Tabaku ndër të tjera në shkresë thekson se do të vazhdojnë me këmbënguljen deri në fund të kësaj çështje

Por, pas këtij postimi ndjekësit e Tabakut në rrjetet sociale, e kanë ?masakruar? me komente.

Ata e akuzojnë Tabakun se me raportin e saj vetëm sa ?përkëdheli? Qeverinë.

Një qytetar shkruan ?Nuk pyesin ata për raportin tënd që përkedhel Qeverinë, as për SPAK-un e kapur prej tyre?.

?Ik moj jep dorëheqje nga ai palo komision paçvure që drejtove, ju jeni zero me bisht!?-shkruan një qytetar.

Më tej, një tjetër shkruan ?Asgjë nuk është bërë pa urdhër të Edi Rames se i bie Engjell Agaçit me qënë kryeminister. Apo hajt mo ma ka çu nona me la gojen?.

Po ashtu një tjetër shkruan ?Po Edi Ramen që është kryesori pse se paske fut emrin? Apo është puna ashtu.?/CNA.al

Afera e inceneratorëve/ Tabaku kërkesë Arben Krajës

Fakti/ Zbulohet shërbimi i Lulzim Bashës ndaj inceneratorëve

Jorida Tabaku si ?mercenare? e marrëveshjes Basha-Rama/ ?Topi? në fushën e SPAK

Inceneratorët, afera korruptive që do mbyllet me procedurë si krimet e Lulzim Bashës

Lajmet e fundit nga