LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zëvendësi i Metës/ PS sinjale për një grua Presidente

28 Mars 2022, 09:46, Politikë CNA
Zëvendësi i Metës/ PS sinjale për një grua Presidente

Partia Socialiste duket se  e ka gati kandidatin për President dhe deri më tani të gjitha sinjalet që vijnë prej tyre , bëhet fjalë për një grua, ndërsa ka njoftuar për ngritjen e grupit të punës për zgjedhjen e Presidentit.

?Po afron dita që në konferencën e kryetarëve të ketë një kalendar për zgjedhjen e presidentit të republikës, jo më vonë se 60 ditë nga dita e përfundimit të mandatit, pra jo më vonë se 24 maji duhet të ketë filluar procesi. Kuvendi do të marrë kohën e duhur për të zhvilluar një proces. PS ka udhëheqësinë e këtij procesi si shumicë parlamentare, dëshira është për një proces të hapur konsultimesh, natyrshëm brenda suazës së Kuvendit, dhe bashkë me mua si kryetar i grupit parlamentar do jetë edhe Spiropali dhe Gjiknuri si të mandatuar nga grupi për të konsultuar me grupet e tjera parlamentare, me deputetë me këdo që është i interesuar për të institucionalizuar një dialog konstruktiv. Këto konsultime kanë filluar edhe brenda grupit parlamentar nga sot ku deputetëve është i kërkuar të vijnë me propozime konkrete, konfidenciale nëse duan, që të kemi një listë të atyre që mund të jenë kandidaturat e mundshëm për t?u mbështetur pastaj me firmat, për depozitimin e kandidaturave në sekretarinë e kuvendit dhe më pas kalimin në 5 raunde?,  ka thënë Balla.

Për të disatën herë këtë ka lënë të kuptohet edhe sot, kreu i grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i cili ka ndryshuar tonin e zërit, duke theksuar se mund të jetë një kandidatate një zonjë.

?Është e sigurtë që në vitin 2022, do të kemi një president ose Presidente më të mirë se sa ky që kemi?, është shprehur Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga