LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mijëra pula të ngordhura në Durrës/ Veterineri: Dëmi katastrofik

17 Mars 2022, 12:24, Aktualitet CNA
Mijëra pula të ngordhura në Durrës/ Veterineri: Dëmi

Ngordhja e mijëra pulave në disa pulari në Durrës ka ngritur shqetësimin se në vendin tonë mund të qarkullojë gripi i shpendëve. Ministria e Bujqësisë e ka mohuar një gjë të tillë duke thënë se nuk ka vend për panik.

Veterineri Dardan Shehdula tha per Abc news, se pronarët e pularive janë në një situatë të vështirë pasi dëmi është katastrofik.

?Dëmi është katastrofik. Janë investime të mëdha. Nëse vazhdohet kështu i bie që në Shqipëri të mos ketë vezë për 6-7 muaj. Prandaj duhet të merren masa. Është një nga sektorët më të zhvilluar. Shpresojmë që dëmi të ndalet këtu. Dëmi që shkaktohet nga mosbërja e vaksinave është i papërballueshëm?.

Teksa foli për problematikat më të mëdha të kompanive që merren me rritjen e shpendëve, Shehdula tha se vaksinimi i shpendëve që vijnë nga jashtë është i rëndësishëm.

?Bio siguria është një prej tyre. Gjëja  e gjallë s?ka asnjëherë siguri. Duhet s?kemë vaksinimi të mirë dhe shërbim veterinar, ky i fundit është më i organizuar por ka ende punë për të bërë. Vijnë shpendë nga jashtë dhe nuk e zbatojnë karantinimin. Kjo duhet patjetër?.

Lajmet e fundit nga