LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimeve/ Rama me furnizuesit e ushqimeve: Ka hapësirë për manovrim

17 Mars 2022, 11:00, Aktualitet CNA
Rritja e çmimeve/ Rama me furnizuesit e ushqimeve: Ka hapësirë

Kryeministri Edi Rama në një takim me furnizuesit e ushqimeve, iu është drejtuar se duke ditiur të gjithë vështriësitë e tyre, ësht ëmomenti që atë të mos mendojnë në këto momente për fitmin.

Ndërkohë shton se ka hapësirë për të manovruar çmimet.

?Nuk besoj tek ndërhyrjet në treg, por kjo vlen për një kohë normale dhe krizat organike të një kohe normale, siç ishte ajo e inflacionit në të gjithë botën me një rritje të lehtë jo të pandjeshme të çmimeve hap pas hapi në periudhën e fundit. Sot nuk jemi në këto kushte, jemi në kushte të tjera, kriza nuk është organike. Është e imponuar nga një agresion ushtarak.

Ne i dimë vështirësitë tuaja, ku kryesoja dhe ajo që mund të rëndohet më tutje është gjetja e tregjeve, zëvendësimi i tyre, por tani është momenti për të harruar fitimin. Tan është momenti për të vendosur kapacitetet tuaja në funksion të përballimit të kësaj sfide shumë të madhe që nuk e kemi zgjedhur ne. Janë disa produkte bazë të shportës, ai më domethënës është vaj që kanë kërcyer në çmim jo pa arsye, por ku ne besojmë se ka hapësirë për të manovruar me një ulje të çmimit për to. Ka vend për të ndërhyrë dhe jo pak në këtë moment. Unë besoj që  kanë të drejtë ekspertët tanë të cilët mendojnë se ky moment i parë alarmi që u krijua ishte i paevitueshëm, tani nuk mund të vazhdohet sikur asgjë s?ka ndodhur.“, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga