LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prokurorët e SPAK kërkojnë mandat të përjetshëm/ Reagon ministri i Drejtësisë

18 Nëntor 2021, 12:18, Politikë CNA
Prokurorët e SPAK kërkojnë mandat të përjetshëm/

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka komentuar sot kërkesën e prokurorëve të SPAK, për të pasur mandat të përjetshëm.

Në një prononcim për mediat, pas mbledhjes së qeverisë, ministri Manja tha se kjo është një çështje që do të diskutohet, ndërsa shtoi se në gjykimin e tij është një kërkesë legjitime.

?Po është e vërtetë, prokurorët e SPAK kanë klërkuar që mos ketë kufim të mandatit të tyre, prej 9 vitesh. Jemi në dikutime të karakterit teknin dhe në dijeninë time ky mandat është i përcaktuar në Kushtetutë.

Është një cështje që pret dhe ne jemi të hapur për diskutime.

Por, në gjykimin tim kërkesa e tyre është legjitime, përderisa edhe gjyqtarët dhe prokurorët, apo njerëzit e tjerë të sistemit të drejtësisë, janë me mandat të pakufizuar?-tha Manja./CNA.al

Lajmet e fundit nga