LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti i SHKB për 21 Janarin/ Artan Hoxha: Ka nxjerrë defektet e policisë

31 Maj 2021, 20:15, Aktualitet CNA
Raporti i SHKB për 21 Janarin/ Artan Hoxha: Ka nxjerrë defektet e

Gazetari Artan Hoxha është rikthyer te dosja e 21 Janarit, ku ka nxjerrë detaje dhe ka analizuar ngjarjen e ndodhur para 10 vitesh.

Hoxha tregoi se në atë kohë, Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm pranë Ministrisë së Brendshme nxori një raport ku vinte në pah të gjitha defektet e policisë.

Ai deklaroi në emisionin ?Log? të Endri Xhafos se ai vazhdon ta ketë të plotë raportin e SHBK-së, ndërsa theksoi se nuk i është kushtuar rëndësia që duhej nga mediat.

?Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm në Ministrinë e Brendshme që varej nga Lulzim Basha në atë kohë?, Shërbimi i kontrollit të Brendshëm ka bërë një raport, ka nxjerrë të gjitha defektet e policisë atëherë. Unë e kam të plotë raportin. Më vjen keq që nuk u bë shumë zhurmë për atë, por raporti dëshmonte se ku ishin pikat e dobëta të policisë.

Kur ka protestë ngrihet një shtab. Post komanda shikon të gjitha pamjet dhe ata marrin vendimet. Raporti nxirrte që turma agresive ishte shumë e vogël dhe mund të menaxhohej. Në rreshtat e parë u nxorën forcat e komisariateve. Ajo që ndodhi në 21 janar bëri që policia dhe agjencitë të kuptojnë që gjëja numër një në një protestë është jeta e qytetarit?, tha gazetari./ CNA.al

Lajmet e fundit nga