LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Qëllimi nuk është karrigia e Bashës”/ Bujar Nishani mesazh të fortë për kritikët

19 Maj 2021, 10:30, Politikë CNA

Ish-Presidenti Bujar Nishani vijon të ketë qëndrime të fortë dhe mjaft kritike në drejtim të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Në një prononcim për CNA.al, Bujar Nishani ka ritheksuar qëndrimin e tij kritik, në mënyrën sesi po drejtohert Partia Demokratike.

I pyetur nga CNA.al, se cilat janë hapat e rradhës për shkarkimin e Bashës, ish-presidenti ka theksuar se qëllimi nuk është karrigia, por modernizimi i PD.

?Kauza e reformimit, bashkimit, rritjes, modernizimit të PD nuk bëhet as me shkarkime e as me përjashtime. Thelbi dhe morali i kësaj kauze që kemi marrë përsipër nuk është karrigia e L. Bashës por modeli i ri i PD.

Vetë Basha po tenton ta kanalizojë thelbin e debatit tek ikja apo mos ikja e tij, tek karrigia e kryetarit. Kjo është e qëllimshme që ti iket në fakt kauzës reale që është shndërrimi total i PD dhe mundja në zgjedhje e Edi Ramës. Natyrisht që një PD e tillë nuk mund të ngrihet më nga z. Basha, por nga një ekip i ri, mentalitet i ndryshëm, dinamikë thelbësish tjetër.?-tha Bujar Nishani.

Më tej, ai i drejtoi një mesazh mjaft të fortë edhe kritikëve të Lulzim Bashës, ndërsa theksoi se tashmë më shumë se kurrë është koha e bashkimit.

I pyetur nga CNA.al nëse  të ketë një bashkëpunim mes grupit ?Për PD? me ish anëtarët e tjerë të partisë, si psh zonja Topalli, zoti Patozi etj, Nishani u shpreh se ?Sot më shumë se kurrë është koha e bashkimit, përfshirjes, angazhimit të të gjithëve edhe shumë më tepër se emrat e respektuar që përmendëni ju.

Por kjo kërkon më së paku dy gjëra. E parë dëshirë dhe vullnet real brenda PD dhe së dyti procedura dhe mekanizma ku seicili ta gjejë veten të përfaqësuar dhe të mundëshëm për kontribut.?./ CNA.al

“Basha ua kalon grupeve të inkriminuara në shërbimin ndaj Ramës”/ ?Shpërthen? Bujar Nishani

Lajmet e fundit nga